Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-05-20 20:23:05

Bakan Güler, TEİRS Teslimat Töreni'ne katıldı

Milli Savunma Bakanı (MSB) Yaşar Güler, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Bakan Yardımcıları Şuay Alpay ve Alpaslan Kavaklıoğlu ile Taşınabilir Erken İkaz Radar Sisteminin (TEİRS) Teslimat Töreni’ne katıldı.

ASELSAN’ın Ankara Gölbaşı’ndaki tesislerinde gerçekleşen törende konuşan Bakan Güler şunları söyledi:

"Bu anlamlı tören vesilesiyle sizlerle bir arada bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Konuşmama başlamadan önce dün elim bir kaza sonucu hayatlarını kaybeden başta İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Dış işleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve hayatlarını kaybeden diğer İranlı siyasetçi, bürokrat ve İran vatandaşlarına Allah’tan rahmet; İran İslam Cumhuriyeti halkına ve kederli ailelere başsağlığı diliyorum."

TEİRS ilk teslimatına mutlulukla şahitlik ettiğini belirten Güler, hayırlı olmasını diledi.Güler, savunma sanayisi hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Uluslararası ilişkilerde belirsizliklerin hakim olduğu, risk ve tehditlerin her geçen gün daha da arttığı bir süreci yaşıyoruz. Yaşanan bu hassas gelişmeler, ülkelerin güvenlik ihtiyacını öncelikli hâle getirmiştir. Bu nedenle stratejik bir coğrafyada yer alan ülkemizin kendi güvenliğini sağlayabilmesi için savunma sistemlerini kendi imkân ve kabiliyetleri ile üretmesi hayati önemi haizdir."

Türk Silahlı Kuvvetlerinin imkan ve kabiliyetlerini geliştirdiklerini bildiren Güler, savunma sanayi alanında son aylarda yapılan çalışmaları şöyle anlattı:

"İnsansız savaş uçağımız ANKA 3 ile yerli ve millî uçağımız KAAN’ın başarıyla gerçekleştirilen ilk uçuşlarını gururla izledik. Aynı şekilde insanlı hava platformlarımız, Hürkuş, Hürjet, Gökbey ve KAAN’ın seri üretimine yönelik çalışmalarımızı hızlandırdık. Yerli ve millî imkânlarla üretilen gemilerimizi ve insansız deniz aracımızı Donanmamızın hizmetine alırken yine Deniz Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak torpido ve füzelerin seri üretimine yönelik anlaşmaları imzaladık. Bunlara ilaveten, Kara Kuvvetlerimizin operasyon etkinliğine değerli katkılar sağlayacak farklı çap ve özelliklerdeki dört yerli ve millî füzemizin tedarik sözleşmelerini imzalarken modernize edilen ilk tankımızı teslim aldık. Bugün de yine ülkemizin savunmasına yönelik son derece kritik bir proje olan taşınabilir erken ikaz radar sistemini, envanterimize katıyoruz."

Bakan Güler, yeni nesil radar sisteminin yüksek operasyon becerisine sahip olduğunu vurgulayarak "Bu sayede çok yönlü tehditlerin, önceden tespit ve takibini hızlı bir şekilde yapacak, böylece tehditlere karşı uzun menzilde etkin bir şekilde mukabele ederek ülkemizin savunma yeteneklerini büyük ölçüde artıracağız" dedi.

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 burchaber.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.